Sprzęt ratujący życie

 

Ponad 200 osób z naszej gminy ukończyło szkolenia z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (czynności podejmowanych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia) oraz pomocy z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Szkolenia były efektem realizacji projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED — każdy może uratować bezcenny dar — ludzkie życie", który objął także naszą gminę.

W jego ramach wszystkie samorządy Powiśla otrzymały defibrylatory AED, które — zamontowane na zewnątrz budynków — będą dostępne 24 godziny na dobę. AED to małe i proste w obsłudze urządzenie, które ma za zadanie przywrócić prawidłową akcję serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylator taki może być używany przez osoby, które nie mają wykształcenia medycznego.

Trzeba włączyć urządzenie, a następnie przestrzegać jego głosowych poleceń. Dopóki nie wykonamy pożądanego działania, AED będzie powtarzał komendę do skutku. Po przyklejeniu elektrod, defibrylator zbada aktywność serca i na tej podstawie zdecyduje, czy konieczna jest defibrylacja. Jeżeli tak, da wyraźny sygnał dźwiękowy, a sama defibrylacja rozpocznie się dopiero po naciśnięciu migającego przycisku. Mimo że urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, celowe jest nabycie pewnych umiejętności, by wykorzystać go w pełni skutecznie. Stąd też wspomniane na wstępie szkolenia. Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED ...", jest realizowany w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Defibrylator został zamontowany przy głównym wejściu do budynku UG Radgoszcz.