Zaśpiewali dla Alicji i Polski Niepodległej

 

Kilkaset osób szczelnie wypełniło salę gimnastyczną przy szkole podstawowej w Radgoszczy. Mieszkańcy gminy Radgoszcz, a także liczni goście przybyli tłumnie na uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętowanie było połączone ze szczytnym celem, czyli kwestą na rzecz Alicji - małej mieszkanki Radgoszczy, która musi przejść kosztowną kurację. Wydarzeniu towarzyszył pokaz sztucznych ogni zorganizowany przez Marka Lupę, wójta gminy Radgoszcz i Urząd Gminy w Radgoszczy.

Radgoskie obchody Narodowego Święta Niepodległości były podzielone na dwie części. Najpierw, o godz. 10 odprawiono uroczystą mszę św. w kościele parafialnym, podczas której poświęcono z figurą Matki Bożej Katyńskiej oraz płytę upamiętniającą bohaterską postawę mieszkańców Radgoszczy w latach II wojny światowej. Tuż po zakończeniu nabożeństwa, w samo południe odśpiewano hymn Polski.

Natomiast o godz. 17 na sali w szkole w Radgoszczy rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu Międzypokoleniowej Grupy Radgoskich Artystów. Imprezę zainaugurował polonez w wykonaniu nauczycieli w strojach szlacheckich. Publiczność raz po raz nagradzała gromkimi brawami kolejne występy sceniczne. W międzyczasie kwestowano na szkolnych korytarzach. Olbrzymią popularnością cieszyły się potrawy przygotowane i serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Radgoszczy i Małca. Zorganizowano też zajęcia czytelniczo-plastyczne ph. "Mirabelkowa historia w Radgoszczy". Sprzedawano kotyliony i gadżety ręcznie wykonane. Szkoła tętniła życiem. Podobnie, jak centrum Radgoszczy w momencie niepodległościowego pokazu sztucznych ogni.   

Galeria zdjęć: 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w Radgoszczy.