Karpacki Wyścig Kurierów w gminie Radgoszcz - 1 maja

 

 

125 kolarzy przejedzie przez naszą gminę w środę, 1 maja podczas etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów, czyli jednej z największych imprez dla kolarzy poniżej 23. roku życia, rozgrywanych na europejskim gruncie. Zapraszamy mieszkańców do kibicowania i jednocześnie prosimy o zachowanie ostrożności. 

Tegoroczna odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów będzie 36. w historii i 11. po reaktywacji tej imprezy w 2009 roku. Tradycyjnie już kolarze rywalizować będą na karpackich szosach na przełomie kwietnia i maja – czeka ich w sumie sześć dni ścigania, w trakcie których pokonają ponad 730 kilometrów po szosach Polski, Słowacji i Węgier. Zwycięzcą ostatniego „Karpackiego" został reprezentant Polski Filip Maciejuk.

Jak wiadomo, Karpacki Wyścig Kurierów to nie tylko czysto sportowa rywalizacja. Wyścig posiada także bardzo ważny, historyczny wymiar, którego znaczenie zawsze jest mocno akcentowane. Już w nazwie wyścig nawiązuje do „kurierskich" tradycji z okresu II Wojny Światowej, a przez kilka ostatnich lat odbywał się ku pamięci Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

W tym roku patronem wyścigu został z kolei Wacław Felczak, inny z bohaterskich kurierów Rządu RP na Uchodźstwie. Organizatorzy Karpackiego Wyścigu Kurierów rozpoczęli w tym celu pracę z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który został oficjalnym partnerem klasyfikacji generalnej Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Do rywalizacji w tegorocznej edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów, która rozpocznie się 30 kwietnia prologiem w Lublinie, zaproszonych zostało 25 zespołów. Dziewięć zaproszeń powędrowało do narodowych federacji: Polski, Litwy, Łotwy, Słowacji, Austrii, Węgier, Niemiec, Ukrainy i Białorusi.