Policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy działają metodą na członka rodziny. Podejrzani dzwonią w imieniu krewnych, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym i potrzebują pomocy finansowej podszywając się za policjantów. Takie telefony otrzymało kilku mieszkańców powiatu dąbrowskiego.
Wczoraj (16.01.2020r.), dyżurny dąbrowskiej komendy otrzymał kilka zgłoszeń, gdzie mieszkańcy powiatu dąbrowskiego informowali o tym, że odebrali telefony od oszustów. Rozmówcy telefonowali na numery stacjonarne. Podczas rozmowy przedstawiali się jako funkcjonariusze Policji, przekazujący informacje dotyczące członków najbliższej rodziny, którzy pilnie potrzebują pomocy w związku z uczestniczeniem w wypadku drogowym.
Niestety ofiarą oszustów padła 65-letnia mieszkanka naszego powiatu, która przekazała kwotę 70 tys. złotych kurierowi, aby pomóc synowi uczestniczącemu w rzekomym wypadku drogowym. Sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej przez oszusta sugerował, że dzwoni z Policji i niestety był na tyle przekonujący, że 65-latka uwierzyła w przedstawioną przez niego opowieść. Była przekonana, że pomaga synowi, jednak po kilku godzinach, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.
Na szczęście czujność pozostałych mieszkańców naszego powiatu nie zawiodła i w porę zakończyli rozmowę, a informację o całym zdarzeniu przekazali policjantom.
Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112 z telefonów komórkowych.
Apelujemy do wszystkich osób o ostrożność. Zadbajmy również o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. To może ułatwić oszustom ich przestępczy proceder.