Radgoszcz z sukcesami na dożynkach

 

Reprezentanci gminy Radgoszcz pięknie promowali naszą małą Ojczyznę podczas dożynek powiatowych w Ujściu Jezuickim. Panie ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy stworzyły wieniec, który zdobył pierwszą nagrodę w kategorii wieńca tradycyjnego. Z kolei w konkursie ośpiewania wieńca dożynkowego, pierwsze miejsce zajął zespół z gminy Radgoszcz. Zobacz galerię zdjęć: Gmina Radgoszcz na dożynkach powiatowych

Relacja Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej z imprezy:

Każdego roku gospodarzem Święta Powiśla Dąbrowskiego – Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych jest inna gmina. W tym roku odbyło się ono w gospodarnej i gościnnej gminie Gręboszów. To już jubileuszowa bo 10 edycja tego niezwykle ważnego wydarzenia dla każdego rolnika naszej „Małej Ojczyzny".

W niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku, mimo pochmurnej pogody, w Ujściu Jezuickim zgromadzili się bardzo licznie zaproszeni goście, mieszkańcy regionu, a przede wszystkim rolnicy, aby jak co roku świętować i podziękować za plony. Zaprezentowano również lokalne firmy i instytucje.

W naszym powiecie wciąż kultywuje się piękną dożynkową tradycję. Wzorem lat ubiegłych organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej edycji imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Krystyna Świętek wójt gminy Gręboszów.

Do rodzinnego Gręboszowa na to wyjątkowe świętowanie przybyli honorowi obywatele gminy Gręboszów: Zenon Kosiniak – Kamysz – trzykrotny Ambasador RP, dwukrotny podsekretarz stanu i Andrzej Kosiniak – Kamysz, trzykrotny Minister Zdrowia. Przybyli również Władysław Kosiniak-Kamysz poseł na Sejm RP i ksiądz prałat Ryszard Banach.

Jak podkreślił podczas niedzielnego świętowania Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, że dzięki pracy rolników i ich rodzin, na stołach w polskich domach mamy chleb i inne produkty, a dożynki, zwane też świętem plonów mają bogatą tradycję, która stanowi ważną część kultury polskiej i ukazują koloryt naszych wsi, są skarbnicą obrzędów i zwyczajów przekazywanych od pokoleń.

Zgromadzonych mieszkańców Powiśla oraz zaproszonych gości powitała wójt Krystyna Świętek, a okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Starosta podziękował rolnikom za ciężką i wytrwałą pracę. Za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Zwrócił się również do rzemieślników i przedsiębiorców życząc sukcesów w prowadzeniu codziennej, niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz polskiego rzemiosła. Podziękował również wszystkim za udział w tym ważnym dla naszej „Małej Ojczyzny" wydarzeniu. Życzył wszystkim miło spędzonego czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy, a także by Święto Powiśla Dąbrowskiego było wspólną radością.

W tym roku rolnicy z naszego terenu zmagali się z suszą, ale mimo to plony zbóż były dość dobre. Szkoda, że opady deszczu nastąpiły dopiero na początku zbiorów a nie w okresie wiosny. Wyrazem tego są przepiękne wieńce dożynkowe, te tradycyjne i te współczesne. Pięknym wieńcom dożynkowym towarzyszy ich ośpiewanie. Niełatwe zadanie czeka więc komisje konkursowe przy ocenie tych kunsztownie wykonanych wieńców oraz pięknym programie ośpiewania tych prac- mówił starosta dąbrowski.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych w niedzielę wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.

Obecnością swą tegoroczne świętowanie zaszczycili m.in. Zenon Kosiniak - Kamysz ambasador RP w Singapurze, posłowie na Sejm RP: Urszula Augustyn, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz  Wiesław Krajewski, Stanisław Sorys wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Marek Kopia wicestarosta oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego. Obecni byli również burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi poszczególnych miejscowości, zaangażowani w przygotowania wieńców dożynkowych.

Na świętowanie w naszej „Małej Ojczyźnie" przybyli również przedstawiciele zagranicznych samorządów partnerskich powiatu dąbrowskiego: z miasta Obzor w Bułgarii czele z Christo Janew burmistrzem Miasta, z Rejonu Soroka w Mołdawii na czele z Genadin Muntian przewodniczącym Rejonu Soroka, z miasta Maniano in Riviera we Włoszech w osobach: Sandro Merlutto wraz z małżonką oraz Aleksandro Ritzi, z miasta Bałta na Ukrainie na czele z Eleną Frolova zastępcą burmistrza, przedstawicieli Uniwersytetu Rolno – Technicznego w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie na czele z Tatiana Bilik prorektor oraz z XVIII dzielnicy Budapesztu Cecylia Sarwasz.

Wielkie świętowanie Powiśla, tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego, sprawowaną pod przewodnictwem księdza Wiesława Babiarza proboszcza gręboszowskiej parafii.

Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe będące darem ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Ich poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Wiesław Babiarz. Eucharystię uświetniła Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej pod batutą Andrzeja Komorowskiego.

W dzisiejsze święto dziękujemy panu Bogu za dary, które wydała ziemia dzięki Waszej pracy. Znakiem zewnętrznym naszego dziękczynienia w święto dożynek jest chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, a który trzymają w swych rękach starostowie dożynek, 16 wieńcy dożynkowych, owoce, kwiaty, warzywa. To święto na drugim miejscu w szczególny sposób dziękujemy rolnikom. Posłannictwem rolnika jest współpraca z Bogiem w dziele twórczym – mówił w homilii proboszcz gręboszowskiej parafii ksiądz Wiesław Babiarz.

Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Do licznie zgromadzonych, zwrócił się ambasador Zenon Kosiniak – Kamysz, który wyraził radość, z uczestnictwa w tak pięknym święcie plonów, w rodzinnych stronach. Podkreślił jak ważne jest zachowanie i kultywowanie dożynkowych tradycji i jak ważna jest praca ludzkich rąk. Pozdrowił również delegacje zagranicznych samorządów partnerskich naszego powiatu, które przybyły na Święto Powiśla.

Głos zabrali również: posłanka Urszula Augustyn oraz posłowie Wiesław Krajewski, ktory przekazał adres okolicznościowy od premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, w szczególności do rolników i Władysław Kosiniak-Kamysz, a także wicemarszałek Stanisław Sorys.

Dożynki mają wymiar dziękczynienia za plony, za to co dobry Bóg błogosławi, za trud pracy polskiego rolnika, polskiego chłopa. Mają ten wymiar wielkiej wdzięczności, że kolejny rok udało się zebrać, udało się przygotować i wieńce i wypiec ten chleb. Mają też wymiar kulturowy dla wsi i on jest niezwykle cenny, w tych czasach – mówił poseł Władysław Kosiniak – Kamysz.

Tradycyjnie starostowie dożynek: Ewelina Dudek i Artur Wcisło wręczyli symbolicznie gospodarzowi powiatu dąbrowskiego Tadeuszowi Kwiatkowskiemu oraz wójt Krystynie Świętek chleb, aby podzielili go wśród wszystkich zgromadzonych. Jako starosta, chcę Państwa zapewnić, że odpowiedzialnie i sprawiedliwie będziemy dzielić dożynkowy bochen chleba, tak by nikomu i nigdy w naszym powiecie go nie zabrakło – mówił starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Nie zabrakło obrzędu dożynkowego w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, przygotowanego pod kierunkiem Emilii Misterki. Następnie rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda z prezentacji była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, prezentowała przedstawienia, śpiewy, przyśpiewki i tańce. Zaprezentowano dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów oraz nasz regionalny folklor, będący obrazem dziedzictwa nadwiślańskiej wsi.

Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiatu dąbrowskiego. Na scenie wystąpili między innymi: Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, zespół Impresjon z Gręboszowa, szczuciński Chór Clave de Sol oraz wokalistki Kinga Kopyto, Wiktoria Woziwoda, Karina Kaczówka i Martyna Kaczówka.

W tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego zaprezentowały się delegacje wieńcowe z wszystkich gmin powiatu dąbrowskiego. Wzorem lat ubiegłych odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjny i współczesny oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: starosta Tadeusz Kwiatkowski oraz wójt Krystyna Świętek.

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec tradycyjny

 • I miejsce ex aequo – Gmina Bolesław
 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Olesno
 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Lubasz
 • I miejsce ex aequo – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Radgoszczy
 • II miejsce ex aequo – Sołectwo Strojców (gmina Bolesław)
 • II miejsce ex aequo – Sołectwo Borki (gmina Szczucin)
 • II miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów (Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie)
 • II miejsce ex aequo – Gmina Mędrzechów
 • III miejsce – Sołectwo Laskówka Chorąska (gmina Dąbrowa Tarnowska)

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec współczesny

 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Brzezówka (gmina Szczucin)
 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Suchy Grunt (gmina Szczucin)
 • II miejsce – Sołectwo Nieczajna Górna (gmina Dąbrowa Tarnowska)

Powiatowy Konkurs na „ośpiewanie wieńca dożynkowego":

 • I miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów
 • I miejsce ex aequo – Gmina Radgoszcz
 • II miejsce – Gmina Mędrzechów
 • III miejsce ex aequo – Gmina Bolesław
 • III miejsce ex aequo – Gmina Szczucin
 • Wyróżnienia: Gmina Dąbrowa Tarnowska

Zorganizowano również konkurs o „Nagrodę publiczności" na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła Grupa Wieńcowa z Gminy Mędrzechów.

Dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko. Zwycięzcami konkursu i laureatami pierwszego miejsca zostali ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej i GAZ SYSTEM.

Pozostałe miejsca zajęli:

II miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie oraz Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Stanisław Chrabąszcz. III miejsce ex aequo – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce" Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie) oraz Firma RADBET Sp. Z o.o. z Radgoszczy.

Targi Gospodarcze są największą imprezą tego typu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zawsze cieszą się zainteresowaniem wystawców i odwiedza je co roku kilka tysięcy osób. W tym roku swoją ofertę handlową i promocyjną zaprezentowało blisko 30 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń:

 • Anna Skowrońska Dietetyk
 • ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej
 • GAZ SYSTEM
 • Gmina Bolesław
 • Gmina Dąbrowa Tarnowska
 • Gmina Gręboszów
 • Gmina Mędrzechów
 • Gmina Olesno
 • Gmina Radgoszcz
 • Gmina Szczucin
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej
 • KRUS Dąbrowa Tarnowska
 • MURTOP Izabela Jaroń-Romanowska
 • Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie
 • Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Przedsiębiorstwo Dom Książki Sp. z o.o.
 • RADBET Sp. z o.o.
 • Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
 • Firma GO PARTNERS reprezentująca Tarnowską Organizację Turystyczną
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Tarnowskiej
 • Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Stanisław Chrabąszcz
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu