To już ostatnia odsłona tegorocznej kampanii promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce. W październiku pod hasłem „Fundusze Europejskie w trosce o seniorów”. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Polsce jest już ok. 17,5 proc. seniorów, a w 2050 roku będą oni stanowić 1/3 całej populacji. Jeśli wierzyć demografom, to w 2035 roku co ósmy mieszkaniec Małopolski przekroczy 75. rok życia. Dlatego też już teraz polityka senioralna stała się jednym z priorytetów województwa.
Dzięki unijnym środkom Małopolska może realizować projekt „Małopolski Tele-Anioł”. To największy tego typu w Polsce, innowacyjny projekt, wdrażający kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych, łączący teleopiekę z usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.
Pod skrzydłami Tele – Anioła
Jeżeli za każdym z nas stoi Anioł, to w Małopolsce ma on dodatkowo swojego wirtualnego odpowiednika. Małopolski Tele – Anioł ma pod swoimi skrzydłami osoby niesamodzielne, chore, niepełnosprawne, które dzięki niezwykłej opasce noszonej na ręce, mogą bezpiecznie żyć.
– Ta elektroniczna bransoletka, posiada wbudowaną kartę SIM, mikrofon oraz głośnik, co pozwala na rozmowę z ratownikiem, a także przycisk SOS, który łączy się z Centrum Teleopieki i wzywa wsparcie. Oprócz tego opaski mają lokalizator GPS, dzięki któremu można namierzyć osobę potrzebującą pomocy – wyjaśnia Łukasz Smółka, Wicemarszałek Małopolski.