Stojąca w centrum Radgoszczy kapliczka Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej, odzyskała blask sprzed lat. Prace konserwatorskie kosztowały ponad 27 tysięcy złotych. Z całą pewnością, warto było wydać te pieniądze.
Usytuowana na wysokim postumencie kapliczka, stanęła w Radgoszczy ponad 110 lat temu – w roku 1902. Od lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów centrum miejscowości. Figura, co należy podkreślić, była wielokrotnie odnawiana, mieszkańcy opiekowali się nią pieczołowicie. Czas zrobił jednak swoje. Nasze władze samorządowe uznały więc, że pora na renowację konserwatorską, która przede wszystkim zabezpieczy kapliczkę na wiele kolejnych lat, a przy okazji przywróci jej pierwotny wygląd, z początków XX wieku, z czasem bowiem figura i postument zaczęły odbiegać od wizji ich fundatorów.
Prace konserwatorskie obejmowały w efekcie m.in. usunięcie wtórnych powłok malarskich oraz tzw. szlicht i kitów cementowych. Sam kamień został dokładnie oczyszczony, odso- lony i wzmocniony, a tam gdzie była potrzeba – po rekonstrukcji formy rzeźbiarskiej – uzupełniono również jego braki. Pełnej renowacji poddano także daszek kapliczki. Całość zabezpieczono dodatkowo izolacją pionową.
Prace kosztowały łącznie 27 tysięcy 60 złotych. 15 tysięcy 60 złotych pochodziło z budżetu gminy, resztę wydatków (12 tys. złotych) nasz samorząd pokrył z dotacji uzyskanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Powodzeniem zakończyły się starania o dofinansowanie z wojewódzkiego konkursu „Kapliczki Małopolski 2019”.